Vybrané ciele a opatrenia pripravovaného návrhu nariadenia EP a Rady o obaloch a odpade z obalov:
- cieľ zníženia množstva odpadov z obalov o 15% do roku 2040 v porovnaní s rokom 2018
Postupné zníženie množstva vzniknutého odpadu z obalov na jedného obyvateľa v porovnaní s množstvom odpadu z obalov na obyvateľa v roku 2018, a to o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a o 15 % do roku 2040
- ciele pre opätovné využitie obalov
Dosiahnutie miery 20% opätovného použitia pre teplé a studené nápoje do 2030 a 80% do roku 2040; ciele pre take-away gastro obaly, alkoholické a nealkoholické nápoje, obaly pre veľké domáce spotrebiče; ciele pre recyklovaný obsah v plastových obaloch
- recyklačné ciele pre odpady z obalov
Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na dosiahnutie cieľov recyklácie na celom svojom území, a to do 31. decembra 2030 dosiahnuť aspoň 70 % podiel recyklácie z hmotnosti všetkého vzniknutého odpadu z obalov, so stanovením minimálneho hmotnostného percentuálneho podielu recyklácie týchto špecifických materiálov nachádzajúcich sa vo vzniknutom odpade z obalov:
– 55 % plastov;
– 30 % dreva;
– 80 % železných kovov;
– 60 % hliníka;
– 75 % skla;
– 85 % papiera a lepenky
- recyklovateľnosť a EKOMODÚLÁCIA
Za účelom zavedenia ekomodulácie poplatkov výrobcov bude rozhodujúcim kritériom recyklovateľnosť obalov. Obaly majú byť rozdelené do piatich „výkonnostných“ kategórií recyklovateľnosti od A po E. Kategória A znamená, že 95% hmotnosti obalu sa dá recyklovať. V kategórii E je to 75% hmotnosti obalu. Za obaly v kategórii A budú výrobcovia platiť najmenej, tzn. ak budú vyrábať recyklovateľnejšie obaly, ušetria na poplatkoch do systému RZV. Kategória obalov E bude na európskom trhu zakázaná od roku 2030.
- povinný systém zálohovania jednorazových nápojových obalov
Povinnosť členských štátov EÚ (okrem nariadením stanovených výnimiek) prijať do 1. januára 2029 opatrenia potrebné na zabezpečenie zriadenia zálohových systémov pre:
a) jednorazové plastové nápojové obaly s objemom do 3 litrov, a
b) jednorazové kovové nápojové obaly s objemom do 3 litrov.
Slovenská republika uvedené povinnosť plní od 01.01.2022.
- spotreba ľahkých plastových tašiek
Ročná spotreba ľahkých plastových tašiek nesmie presiahnuť 40 ks takýchto tašiek na jednu osobu do konca 2025.
Členské štáty môžu z povinností stanovených v odseku 1 vyňať veľmi ľahké plastové tašky, ktoré sa vyžadujú na hygienické účely alebo sa poskytujú ako spotrebiteľský obal pre nebalené potraviny s cieľom zabrániť plytvaniu potravinami.
- opatrenia na zníženie nepotrebných obalov, vrátane zákazu niektorých foriem obalov (napr. jednorazové obaly na ovocie a zeleninu, mini kozmetika na hoteli)
Hmotnosť a objem obalov sa musí znížiť na minimum potrebné na zabezpečenie jeho funkčnosti. Nariadenie prijíma rázne opatrenia týkajúce sa nadbytočných, z hľadiska účelu použitia výrobku nepotrebných obalov výrobkov a tovarov. Nariadenie bude postupne zavádzať zákazy a obmedzenia pre rôzne formy obalov, ako napríklad:
- jednorazové obaly používané v ubytovacích zariadeniach a v gastro sektore, akými sú napr. fľaše mini šampónov, mydiel a inej kozmetiky, obaly na jedlo – taniere, poháre, podložky …, a pod.)
- sieťky, vrecúška, podložky a nádobky na jedno použitie do 1,5kg zeleniny alebo ovocia, pokiaľ neexistuje preukázateľná potreba zabrániť strate vody alebo sviežosti tovaru